Path of Exile

Klasy Postaci

W grze Path of Exile dostępnych jest 7 klas. Opierają się one na trzech atrybutach: sile, zręczności i inteligencji. Istnieje też 19 podklas (Ascendancy Classes), które odblokowuje się przy ukończeniu Labiryntu – jedna dla klasy Scion i po 3 do wyboru dla pozostałych postaci.


Siła: Marauder
Twarz ma naznaczoną zarówno plemiennymi tatuażami, jak i bliznami wojennymi. Okazały Wojownik przeżył wiele krwawych walk. Okrzyki, zgrzyt i szczęk broni to muzyka dla jego uszu, a chrzęst czaszek wrogów pod stopami sprawia mu rozkosz. Jest olbrzymem, górującym nad wszystkimi i skorym do ujawnienia swej siły i okrucieństwa. Jako wytrawny zbrojmistrz potrafi władać wieloma rodzajami broni, jednak na ogół woli używać ciężkich dwuręcznych toporów lub maczug. Pogrąża się w bitwie z okrzykiem prawdziwego upojenia – nieszczęśni są głupcy, którzy ośmielają się stanąć mu na drodze.

Marauder
Wojownik

Jestem wojownikiem wychowanym, by czcić moich Przodków, umrzeć z bronią w ręku i Drogą Karui we krwi.

Oriath zakuł mnie w okowy, uczynił swym niewolnikiem. Przez trzy lata żyłem bez swojej rodziny, swojej dumy, swojej Drogi.

Przyjmuję wygnanie. Przyjmuję Wraeclast. Usłyszcie mnie, Przodkowie! Niewolnik stoi za wami. Wojownik stoi przed wami. A śmierć kroczy po naszej stronie.

Podklasy: Juggernaut, Berserker, Chieftain.


Zręczność: Ranger
Przedzierająca się ukradkiem przez ciemny las, zręczna i ostrożna Łowczyni jest u siebie w domu. Od dawna już unikająca towarzystwa ludzi, zwróciła swe uczucia ku głębokiemu, dzikiemu pustkowiu i podróżuje przez nie samotnie. Czas spędzony z dala od usidlających wygód cywilizacji zahartował jej ciało i ducha. Ten okres w jej życiu stworzył też konieczność opanowania umiejętności władania różnymi broniami. Mimo swej odwagi na polu walki, Łowczyni czuje się najlepiej pozostając w ukryciu, powalając przeciwników z pewnej odległości, za pomocą swojego wspaniałego długiego łuku. Jednak gdy zostaje zapędzona w kozi róg, walczy zaciekle jak tygrysica, wspomagając się mieczem, sztyletem, maczugą lub czymkolwiek, co jest akurat pod ręką.

Ranger
Łowczyni

Nikt nie jest w posiadaniu czyjegoś życia. Nawet jelenia. Ani królika. Ani mojego. Każde narodzone stworzenie ma prawo do życia, jakkolwiek będzie żyć. I jakkolwiek potrafi.

Mam prawo polować. Karmić się dziczą, wiedząc że pewnego dnia ona pożywi się mną.

Tłuści lordowie z Oriath nie rozumieją. Nazywają mnie kłusowniczką i złodziejką. Zakuli mnie w żelazo i wysłali na wygnanie jak jakiś ładunek. No to co. Uczynię moim nowym domem lasy i góry Wraeclastu. Moja wolność i mój łuk… to wszystko, czego mi trzeba.

Podklasy: Deadeye, Raider, Pahfinder.


Inteligencja: Witch
Wyśmiewali się z niej. Wytykali palcami, odciągali od niej swoje dzieci i szeptali między sobą na ulicach. Spalili jej dom i wygnali ją z wioski. Nie pozostała im dłużna. Płomienie, cienie, choroby i mróz są narzędziami w rękach potężnej wiedźmy, która z ledwością może zapanować nad tą nieposkromioną siłą. Mimo że wygląda na kruchą i delikatną, nie należy jej lekceważyć. Wielu popełniło ten błąd i dołączyło do stert spalonych i wysuszonych trupów, które za sobą pozostawiła.

Witch
Wiedźma

Nie bez powodu się mnie obawiali. Gdyby tylko ich tchórzostwo wzięło siłę. Gdyby tylko nie przyszli z ogniem do mojego domu, ja nie przyszłabym po ich dzieci.

Wszystko skończyło się zesłaniem do Wraeclastu. Słyszałam mroczne pogłoski… widziałam strach w oczach innych wygnańców. Dla mnie jednak ta ziemia jest jak każda inna. Żywioły są ze mną sprzymierzone, zmarli mi służą, a strach… strach zostanie moim najlepszym przyjacielem.

Podklasy: Necromancer, Occultist, Elementalist.


Siła/Zręczność: Duelist

Skory do walki i jeszcze bardziej skory do gniewu – Duelist to hardy z charakteru człowiek o zabójczych umiejętnościach. Jest zuchwały i pewny siebie. Niektórym może wydać się jedynie pyszałkiem, ale zawsze odpowie on za swoje słowa bezwzględnym ostrzem i nieczułym sercem. Duelist to poszukiwacz wrażeń, który zawsze zwęszy nadchodzący konflikt i ochoczo stanie do walki. Ten zwyczaj wpędził go w kłopoty niezliczoną ilość razy, ale jego chytrość i nabyte zdolności zawsze pozwalały mu wyjść cało. Duelist jest mistrzem walki w zamkniętych przestrzeniach, zadając zabójcze obrażenia szerokim wachlarzem broni i unikając przy tym samemu bycia zranionym. Kobiety mdleją na jego widok, mężczyźni drżą na samą o nim myśl, a nieliczni, którzy zdołali przeżyć konfrontację z nim, opowiadają niewiarygodne historie.

Duelist
Szermierz

On sam się o to prosił. Czyżbym miał znosić jego zniewagi tylko dlatego, że jest wysoko urodzony? Ten szlachcic szybko zaśpiewał inną piosenkę, kiedy z brzucha sterczała mu stal. Teraz nazywają mnie zbrodniarzem za to, że odważyłem się bronić mego honoru. Uczynię to samo z każdym, kto ośmieli się rzucić mi wyzwanie.

Nie mami mnie bogactwo, a przyjaźń mało mnie obchodzi. Dobry pojedynek to jedyne, co się liczy. Mogę być wygnańcem, ale utoruję sobie drogę z powrotem na Oriath, a każdy pokonany wróg, każde zwycięstwo przybliży mnie do tego. Zły los wygnał mnie do Wraeclastu, lecz pewnego dnia znowu będą wykrzykiwać me imię na największych arenach.

Podklasy: Slayer, Gladiator, Champion.


Siła/Inteligencja: Templar

Jego włosy są pokryte siwizną, a twarz jest poorana zmarszczkami, ale nie daj się temu zwieść. Skromne odzienie skrywa silne, żylaste ciało, zahartowane przez lata ciężkiej pracy i ascezy. Jego podeszły wiek obdarzył go roztropnością i cierpliwością – cechami, które łączy z zadziwiająco dobrze zachowaną siłą fizyczną. Potężny Kapłan może pokonać wrogów bronią z żelaza i tarczą z prawości. Ze swoją niebywałą odwagą i wytrwałością w dążeniu do celu pcha się prosto w wir walki odrzucając ryzyko z fanatycznym zawzięciem. Niektórzy mogą wziąć taką brawurę za zuchwałość, ale tacy ludzie zazwyczaj nie wiedzą, co to znaczy być człowiekiem wiary. We Wraeclaście, gdzie wiara i nadzieja wygasły, Kapłan jest jak wyniosła latarnia pośród nocy.

Templar
Kapłan

Walczyłem, poświęcając swoją krew i łzy Bogu i Zakonowi. Oddałbym życie za moich Braci, za każdego z nich. A jak moja pobożność i oddanie została nagrodzona? Wygnano mnie na te splugawione ziemie. Do Wraeclastu.

Teraz wiem, że moi współbracia są jedynie narzędziami w rękach Boga. To on podarował mi tę drogę. A ja nią podążę, bym stał się silniejszy i umocnił się w wierze. Niechaj będzie ona moją tarczą pośród nadchodzącej ciemności.

Podklasy: Inquisitor, Hierophant, Guardian.


Zręczność/Inteligencja: Shadow

Mignięcie w powietrzu, błysk noża w ciemnościach. Kiedy go zobaczycie, będzie już za późno. Cień zabija po cichu, bez zastanowienia i bez litości. Włada wieloma rodzajami broni, ale najbardziej sobie ceni podstęp i zasadzkę. W jego pułapkach, wrzeszcząc z bólu, umarły setki. Cień przybył z oriackiej Gildii Nocy w jednym celu: żeby zadać ból i cierpienie każdemu, kto się z nim nieuczciwie obszedł. Wygnanie to jedynie niewielka niedogodność.

Shadow
Cień

Bułka z masłem – powiedzieli. Zamknij mu mordę. Dostaniesz wypchaną sakiewkę. Ma być czysto i bez świadków. A potem pozbyli się ostatniego świadka. Mnie.

Trzymałbym gębę na kłódkę i się nie wychylał. Uczciwość zawodowa, tak to zwą. Szkoda tylko, że zleceniodawcy mi nie uwierzyli.

Wznieśli toast za dobrze wykonaną robotę. Napiłem się, a ocknąłem się już jako wygnaniec, skuty na tej cuchnącej łajbie. Nie taka już wielka strata. Słyszałem, że dla osoby z moimi talentami znajdzie się dużo pracy we Wraeclaście.

Podklasy: Assassin, Saboteur, Trickster.


Siła/Zręczność/Inteligencja: Scion

Córka skorumpowanych szlachciców wygnana do Wraeclastu za zabójstwo męża w noc poślubną. Ze względu na swoją złożoność, klasa Scion nie jest dostępna przy pierwszej rozgrywce – aby ją odblokować, należy ją uwolnić w Akcie 3 (tylko raz na konto).

Kwestia przy uwolnieniu:

Mimo że jestesmy z różnych swiatów, wygnanie nas zbliżyło. Na Oriath byłam określana jako cudowne dziecko, ale jak widzisz, tytuły nic tu nie znaczą. Cudo, wygnaniec, potwór, bohater… To nie takie słowa cię definiują, a czyny. We Wraeclaście to to, co robisz czyni cię tym, kim jesteś. Dziękuję ci. Dajesz mi to, co najważniejsze – wolność skończyć, co zaczęłam.

Scion
Szlachcianka

Najmłodsze dziecko z cieszącej się powszechnym poważaniem rodziny. Suknie, tańce, adoratorzy… szczęśliwe życie urodzonej pod szczęśliwą gwiazdą. Moje życie… gdybym nie była wyjątkowa. Gdyby los nie nagrodził mnie jasnością myślenia i ambitnymi, mrocznymi marzeniami.

Wydawałam się posiadać nieograniczone możliwości i nieposkromione talenty. Dla moich rodziców byłam surową bryłą do ociosania i uformowania w nagrodę za podziw i zawiść. Tamto życie umarło w łożu małżeńskim w Theopolis.

Dziś Wraeclast oferuje mi nowe życie – w którym nie mają znaczenia więzy krwi czy przynależność do wyższych sfer. To życie pozwoli mi zrozumieć, kim naprawdę jestem.

Podklasa: Ascendant.


Path of Exile Class SelectPath of Exile jest niezwykle elastyczna pod względem wyboru umiejętności dla postaci – gracze mogą używać dowolnych przedmiotów lub umiejętności, pod warunkiem, że ich postacie posiadają wymaganą ilość związanych z nimi atrybutów. Na ogół jednak bardziej skuteczne jest zainwestowanie w cechy właściwe dla ich klasy postaci.


Czy wiesz, że:

W 6 Akcie na obszarze Twilight Strand znajduje się unikalny zombie o imieniu Rhys of Abram. Jest to nawiązanie do jednego z pierwszych pracowników GGG, który nazywa sie Rhys Abraham. Podobno to nie był jego pomysł;)Losowy Skill

Lightning Tendrils

Uwalnia z twoich rąk cztery następujące po sobie błyskawice zadające znajdującym się przed tobą wrogom obrażenia na obszarze w kształcie stożka.

Blast Rain

Wystrzeliwuje strzałę rozszczepiającą się w powietrzu na wiele pocisków, które następnie lądują na ziemi, wywołując salwę eksplozji. Wybuchy zawsze pokrywają się na danym obszarze.

Searing Bond

Stawia totem wyczarowujący ognisty promień, który łączy go z tobą i każdym innym totemem pod twoją kontrolą. Wrogowie, których dotknie promień, a także ci przy jego końcach, otrzymują obrażenia od ognia.


Stare Gry Frozen Games