Path of Exile

Ciekawostki

Screen z bardzo wczesnej wersji Path of Exile

Poniżej znajduje się najstarszy screen przedstawiający bardzo wczesną wersję Path of Exile. Obrazek pochodzi z końca 2006 roku. Dostępny był już wtedy serwer, mozna było się zalogować, wybrać postać i zobaczyć innych graczy. Gra nie zawierała jeszcze grafiki i przypominała nieco kultowy Asteroids z trybem multiplayer.

Early Path of Exile 2006
Wczesna wersja Path of Exile z 2006 roku

W tym czasie zespół pracujący nad projektem gry składał się z Chrisa oraz Jonathana, natomiast Erik miał dopiero dołączyć do ekipy i zając się grafiką.

Karta Path to Exile w Magic: The Gathering

W połowie września 2010 roku (kilkanaście dni po ogłoszeniu Path of Exile), użytkownik o nicku Tenka napisał na forum gry post z zapytaniem czy znajdują się tu jacyś fani Magic: The Gathering, bo gdy po raz pierwszy usłyszał o tej grze to pierwszą rzeczą, o której pomyślał to była karta Path to Exile z MTG. Zastanawiał się również czy twórcy PoE grają w MTG.

Path to Exile - MTG
Path to Exile

Odpowiedzi udzielił mu głowny projektant gry Chris Wilson.

Nazwę gry wymyśliliśmy wcześniej niż wydrukowano tę kartę (domenę pathofexile.com zarejestrowaliśmy w 2007 roku, a zestaw Conflux MTG wyszedł na początku 2009 roku).

Mimo to wielu z naszych programistów naprawdę lubi MTG. Mamy również w naszej ekipie słynnego zawodnika MTG – Briana Weissmana (szybkie wyszukiwanie w google pokaże ci, że wniósł wiele do MTG w połowie lat 90-tych).

 

The Shore Encampment

Początkowo miasto Lioneye’s Watch znajdujące się w Akcie 1 nosiło nazwę The Shore Encampment, jednak nazwa ta została zmieniona w wersji 0.9.12d, którą wydano 12 września 2012 roku.

Orzeł lądowych Polskich Sił Zbrojnych tarczy Lioneye’s Remorse

Początkowo na unikalnej tarczy „Lioneye’s Remorse” znajdował się  orzeł lądowych Polskich Sił Zbrojnych. Jednak w późniejszych wersjach gry wygląd tarczy został zmieniony.

Tarcza z orłem Polskich Sił Zbrojnych
Polska tarcza w Path of Exile

Dla porównania poniżej wygląd orła Polskich Wojsk Lądowych i tarczy Lioneye’s Remorse.

orzeł wojsk lądowych
Lioneye’s Remorse

Vaal Undersoul w Evoland

W grze Evoland znajdują się buty o nazwie Boots of Vaal Undersoul. Możliwe, że jest to nazwiązanie do końcowego bossa w Akcie 2, który nazwya się Vaal Oversoul.

Evoland Boots of Vaal Undersoul
Vaal Undersoul w Evoland

Koty w prima aprilis 2015

W roku 2015 z okazji prima aprilis wydano patcha, który wprowadził „błąd” dotyczący klejnotów wspomagających aktywujących umiejętności pośrednio (tzw. trigger gems) zawierających słowo „cast” (rzucać czar). Zostało ono rzekomo zamienione przez pomyłkę na „cats” (koty) i powodowało przywoływanie kotów przy każdym aktywowaniu takiego klejnotu.

Aprilis Full Cats
Koty w Path of Exile

DVD z Path of Exile Closed Beta

Tak wyglądała płyta DVD na której znajdowała się zamknięta beta Path of Exile. Płyta ta była rozdawana przez GGG m.in. na targach PAX Prime Expo w Seattle, które odbyły się 26-28 sierpnia 2011 roku.

Path of Exile beta DVD
Closed Beta Path of Exile DVD

Prezenty dla supporterów

W listopadzie 2012r za czasów trwania otwartej bety PoE do wszystkich graczy, którzy kupili zestawy wsparcia Silver Supporter Pack lub wyższy, wysłano w prezencie paczkę zawierającą koszulkę z logiem gry Path of Exile, soundtrack, płytę z grą oraz duży plakat z mapą Wraeclast. Wszystkie te gadżety zostały zapakowane w specjalny karton opieczętowany logiem GGG.

Path of Exile beta Supporter bonus
Paczka z prezentami dla supporterów

Tekstury obrazków w Path of Exile

PoE wykorzystuje wielu tekstur udostępnionych przez serwis CG Textures. Poniżej małe porównanie jak wygladają oryginalne tekstury z serwisu CG Textures z grafikami poddanymi odpowiedniej obróbce.

Path of Exile CG Textures
Tekstury wykorzystane w Path of Exile

Nocny „prześladowca”

Niedługo po rozpoczęciu zamkniętych beta testów gry a dokładnie 19 sierpnia 2011, około północy przed drzwiami studia Grinding Gear Games pojawił się człowiek trzymający w rękach kartkę, na której było zapytanie o możliwość otrzymania zaproszenia do bety.

duolc - stalker, beta keys invite
„Beta key stalker” przed drzwiami GGG

Okazało się, że osobą na powyższym zdjęciu jest duolc, który później został moderatorem na forum gry (obecnie Alpha Member). To, że zjawił się przed drzwiami GGG wynikło z tego, że w piątkową noc 19 sierpnia 2011 około godziny 23:00, duolc czatował ze swoim kumplem, który nie mógł uzyskać klucza do bety poprzez Beta Invite Timer. Jako że duolc mieszkał nieopodal studia GGG, to zaproponował, iż uda się do nich a jeśli nikogo nie będzie to najwyżej straci 5 minut. Co ciekawe początkowo nie zamierzał grać w grę. Po prostu wziął kartkę i zapisał na niej trzy adresy e-mail.

Na miejscu okazało się, że w GGG pracowali do późna. Duolc został zaproszony do środka, odbył niezręczną rozmowę z Chrisem Wilsonem na temat gry Path of Exile, o której sam mało wiedział, gdyż chciał tylko klucz dla znajomego. W rezultacie otrzymał dwa klucze, a po jakimś czasie został moderatorem na forum.

M&M’s

Ktoś kiedyś zrobił cukierki M&M’s z nawiązaniem do Path of Exile

Path of Exile MMS's
M&M’s

Format GGPK

Kiedyś na forum pojawiło się co oznacza skrót GGPK, który jest rozszerzeniem dla głównego archiwum gry Path of Exile, w którym znajdują się tekstury, muzyka, grafiki itd. Jeden z użytkowników zasugerował że ten skrót może oznaczać Grinding Game PacKage file. Jednak w temacie wypowiedział się Chris Wilson, który odpowiedział krótko: „Good Game, Player Killer”.

GGPK Good Gaame, Player Killer
GGPK – Good Game, Player Killer

Biuro GGG pod koniec 2012r

Poniższe zdjęcie przedstawia biuro GGG z 2012r, kiedy to studio liczyło kilkanaście osób. W środkowej części fotografii widzimy Chrisa Wilsona a na stole pełno przewodów, śrubokręt, zasilacz i środek na komary :+)

GGG office 2012
Biuro GGG w 2012r

Easter egg na tablicy ogłoszeń

Na tablicy ogłoszeń można znaleźć notatki zaspisane w jęztku niemieckim. Za grafikę 2D w Path of Exile odpowiada pochodzący z niemiec Max Schulz, co by wyjaśniało ten easter egg.

 • Brutus Boss Run
 • Axiom Prison
 • Fünf nach halb drei
 • Teilnehmer:
  • XvXReaperXvX
  • Fritz
  • Otto
  • Karl
  • Uwe
  • Christopher
  • Max
Noticeboard eater egg
Tablica ogłoszeń.

Fragment mapy Wraeclast odpowiadający prawdziwej lokacji

Na mapie świata Wraeclast, znajduje się mały fragment wybrzeża odpowiadającym prawdziwej lokacji znajdującej się w pólnocnych Niemczech. Również podobnie do siebie brzmią nazwy miast Phaaryl i Varel.

Map egg - Phaaryl - Varel
Fragment mapy Wraeclast.
Map egg - Phaaryl - Varel
Fragment mapy Niemiec.

Cenzura PoE w Chinach

W chińskiej wersji PoE, niektóre modele zostały zmienione, poniżej porównanie wersji oryginalnej z ocenzurowaną.

Censored Path of Exile
Po prawej stronie model z Chińskiej wersji PoE
Censored Path of Exile
Po prawej stronie model z Chińskiej wersji PoE

Czy wiesz, że:

W 6 Akcie na obszarze Twilight Strand znajduje się unikalny zombie o imieniu Rhys of Abram. Jest to nawiązanie do jednego z pierwszych pracowników GGG, który nazywa sie Rhys Abraham. Podobno to nie był jego pomysł;)Losowy Skill

Blight

Nakłada na wrogów przed tobą negatywny efekt, który zadaje im stopniowo obrażenia od chaosu. Wrogowie nie będący jeszcze pod jego wpływem są także skrępowani przez pewnien czas, co spowalnia ich ruch. Podtrzymywanie czarowania pozwala na nakładanie nowych warstw stopniowych obrażeń, każdej o określonym czasie trwania.

Summon Ice Golem

Przyzywa lodowego golema, który zwiększa twoją celność i szansę na uderzenie krytyczne. Oprócz ataków w zwarciu golem używa serii lodowych pocisków oraz przetacza się po podłożu, ochładzając wrogów.

Cleave

Postać zakreśla łuk bronią (lub dwiema w przypadku używania dwóch broni jednoręcznych), raniąc wrogów przed sobą. Wymaga topora lub miecza.


Stare Gry Frozen Games